Din partner inom större värmelösningar

COMMERCIAL ENERGY SOLUTIONS

30 års erfarenhet av svenska förhållanden och fastigheter

 

När du väljer att arbeta med våra värmepumpar får du tillgång till några av marknadens bästa och mest flexibla produkter. Men framförallt ingår experterna på vår fastighetsavdelning. Här arbetar några av landets mest passionerade specialister. Vi har över 30 års erfarenhet av systemlösningar i allt från stora idrottsarenor till butikslokaler och hyreshus. 

KONTAKTA OSS

Våra experter

Emil Carlsson

Projektingenjör Sydväst

073-595 84 29
emil.carlsson@ivt.se

Lars Hoppe

Projektingenjör Norr

070-420 15 08
lars.hoppe@ivt.se

Anders Hasselberg

Projektingenjör Sydost

070-301 94 75
anders.hasselberg@ivt.se

Joacim Lindersson

Fastighetsprojekt Inne

Dimensionering | Konsultering | Offerering | Order

0140 - 38 43 10
joacim.lindersson@ivt.se

Anders Nilsson

Fastighetsprojekt Inne

Dimensionering | Konsultering | Offerering | Order

0140 - 38 43 10
anders.nilsson@ivt.se

Mikael Wihlborg

Försäljningschef

070-386 49 60
mikael.wihlborg@ivt.se

FÖRE

En kontakt hela vägen i projektet. Dimensionering & projektering med digitala verktyg. Komplett systemlösning med schema, materialspecifikation och komplett dokumentation.

UNDER

Komplett leverans vilket förenklar installationen.

EFTER

5 års garanti för allt material. Full sevicesupport under hela garantitiden.

Utvecklad för svenska fastigheter och förhållanden.

VERKTYG

Allt du behöver på ett ställe


Systemhandboken

Systemhandboken och vårt energiberäkningsprogram är våra absolut viktigaste verktyg och är unika manualer för alla som arbetar med våra produkter. 



Läs mer


Förenklad inloggning

Logga in i VPW2100 för tillgång till beräkningsverktyg och systemhandbok. Du behöver inte ha kundnummer hos oss för att få tillgång. Klicka på knappen nedan och registrera ett Bosch-id, logga in och välj konsult.


Logga in / Skapa konto


Sök dokument

Letar du manualer, beräkningsunderlag (ex. AMA-texter, VIP-energydata mm.) eller produktblad till våra övriga produkter? I vårat utökade dokumentsök hittar du allt du kan tänkas behöva till både gamla och befintliga produkter.


Hitta dokumentation

HÅLLBAR TILLVERKNING

För en grönare framtid

 

Våra produkter är ett bra val för miljön. 

Läs om vårt miljöarbete